top of page
ДУ "Інститут травматологі та ортопедії Національної академії медичних наук України "
Tel: +380632779105
клініка мікрохірургії та реконструктивної хірургії верхньої кінцівки
ГАНГЛІОН
Якщо підходити механічно, це утворення вважається "розширювальним бачком" або грижею суглоба. Але насправді гангліон розвивається над ділянкою суглобової капсули, в якій за певних обставин (травма, хронічне подразнення), виникла метаплазія епітелія і він почав продукувати желеподібну субстанцію під оболонку капсули, яка й випинається від шкірою. Ганглій може бути прихованим і сильно боліти при цьому, але з часом стає візуально помітним, і як правило, після цього зменшується больовий синдром. Інколи ганглій сполучається з порожниною суглоба, інколи ні. Його можна розчавити, розбити Біблією або енциклопедією, але це не зовсім гуманний метод, крім того дає рецидиви. Пункція гангліону - диво на очах хворого: вихід желеподібної субстанції у шприць призводить до зникнення самого утворення на певний час. Через кілька днів або тижнів він знов рецидивує. Якщо при пункції додати гормон - ймовірність рецидиву трохи знизиться, але виникає шанс отримати ліподистрофію з депігментацією шкіри на пару років.
Якщо декілька разів вдало провести пункцію, то ймовірність того, що наступного разу ганглій не виникне, підвищується.
Оперативне лікування.
Дає шанс на одужання більше 90%. Найкращі результати після відкритої операції по видаленню гангліона. Вважається, що артроскопічна методика частіше дає рецидиви, ніж відкрита. Дотримання хірургіом певних принципів під час втручання є запорукою успішного лікування.
Гангліон на кисті завжди занходиться навколо функціонально важливих структур, таких як, нерви, магістральні судини, сухожилки.
ДІАГНОСТИКА
Досвіченому хірургу кисті достатньо клінічної картини, щоб встановити діагноз гангліона і відрізнити його від інших новоутворень, які зустрічаються на кисті. Однак для підтвердження діагнозу необхідно виконати ультарсонографію або МРТ. Як видно на фотографіях, за допомогою цих методів ми можемо дізнатися, які структури втягнуті в процес, скільки камер має гангліон, а також місце його походження.
Ускладнення
Простота, якою здається гангліон, інколи є фатольною помилкою. Хірург має чітко орієнтуватись в анатомії кисті інакше не уникнути негараздів, таких, як наведено на фото нижче: у дівчини після видалення гангліону перестав розгинатися кінчик пальця. Після таких ускладнень необхідні реконструктивні оперативні втручання для відновлення втраченої функції.
bottom of page